Odstrel desiatok vlkov

Komisia Ministerstva pôdohospodárstva, zrejme so súhlasom nového vedenia Ministerstva životného prostredia, navrhuje v najbližších mesiacoch odstreliť až 60 vlkov dravých, vzácnych a chránených tvorov, ktoré pomáhajú udržiavať v rovnováhe ekológiu lesa, a na uzde africký mor ošípaných. Vlk nie je pre človeka nebezpečný, minimálne za 100 rokov neexistujú na Slovensku záznamy o napadnutí človeka vlkom. Nemáme sa ho prečo báť.

Odstrel desiatok vlkov sa snaží poľovnícka lobby zakryť ochranou hospodárskych zvierat. Podľa dostupných štatistík však neexistuje jasný súvis medzi kvótami a možnými škodami. Všetky škody štát chovateľom kompenzuje, vieme im tiež predchádzať pomocou technických opatrení a pastierskych psov. 

Samotný systém kvót neumožňuje sústrediť lov na jedincov, ktorí škodu chovateľom spôsobili. Obeťami sú s najväčšou pravdepodobnosťou vlky, ktoré žijú vo svojom prirodzenom prostredí a ľudí sa stránia.

Ministerstvu nejde o ochranu hospodárskych zvierat, ale o umožnenie poľovačky na vlka, o lukratívnu poľovnícku trofej, za ktorú sú ochotní mnohí zaplatiť. Najvyššiu cenu za túto kratochvíľu však nútia platiť vlka a všetkých nás, ktorí strácame šancu stretnúť vlka vo voľnej prírode. Odmietame lov vlka a žiadame zachovanie jeho celoročnej ochrany na Slovensku. 

Nestrieľajte vlky!